Egyre gyorsabban, egyre olcsóbban, egyre kevesebb törődéssel akarunk ruhákhoz jutni. Ezért csak kevesen készítettnek öltönyt Magyarországon.
A legtöbb ember arra panaszkodik, hogy a csináltatott ruha drága, sokkal drágább, mint a készen kapott konfekció ruha.
Az általános elszegényedésben érintettek körében jogos a panasz. De mit kezdjünk azzal, aki az Audi A8-asból száll ki, s úgy mondja, hogy a személyre szabott ruhák drágák.
- Nálunk az autó státusszimbólum, a ruha nem. Az olaszoknál ez nincs így, de ami érdekes, hogy például a lengyeleknél sem – mondja Bereznai László, az Alessandro and Co tulajdonosa. Boltjában vannak előre elkészült méretes ruhák is, de legszívesebben személyre szabott nadrágot, zakót, öltönyt ad el.
Miért olyan nagy dolog a csináltatott öltöny?
- A csináltatott ruha egyedi. Ha jó, akkor minden részletében a tulajdonosára készült. Az úgy áll az emberen, ahogy semmi más. Ezt nem lehet összehasonlítani a konfekciós árukkal – sóhajt fel egy másik szabóság, a Prestige Úri Szabó tulajdonosa, Hajnal József.
A szabók és ruhakereskedők elképesztőbbnél elképesztőbb történetekkel tudják bizonyítani, hogy teljes értékkáosz van a nagymenő, jól fizetett, pénzes férfiak fejében.
Egy ügyfél, aki száz körüli öltönyeit állandóan csak javíttatja, de sosem egészíti ki csináltatott öltönnyel, azt mondta egyszer az egyik szabónak, hogy teljesen feleslegesnek tartja a személyre szabott öltönyt. Az érvelése még érdekesebb volt: egyik ismerőse, Magyarország egyik TOP 100 milliárdosa arra büszke, hogy az érettségi zakóját még mindig hordja. Ez számára fontosabb üzenet és minta volt, mint az, hogy pénze birtokában nyugodtan megengedhetné magának a csináltatott öltönyt.
Sem a több százmilliós villák tulajdonosai, sem az autóra 20-50 milliót költő gazdagok nem érzik úgy, hogy egy 200-400 ezer forintba kerülő személyre szabott öltöny beleférne a büdzséjükbe. A nettóban is milliós fizetésű menedzserek és középvezetők sem gondolnak arra, hogy már csak rajtuk múlik, készíttetnek-e magukra szabott öltönyöket.
Az öltönyök típusai
Az öltönyöknek három típusa létezik. A „konfekció”, más néven a készruha (angolul „ready-to-wear”) az, amelyet vagy elfogadunk olyannak, amilyen, vagy nem vesszük meg, alakítani se nagyon lehet rajta. Ezek a 48-as, 50-es, 52-es és nagyobb öltönyök, amelyek a boltok többségében megtalálhatók. A nadrág általában hosszú, fel kell hajtani, az öltöny viszonylag laza. A szabásukban van különbség: egy részük karcsúsított, másik részük viszonylag bőre van hagyva. Az utóbbi öltönyök direkt úgy készülnek, hogy akkor is beleférjünk, ha 2 vagy 5 kilót híztunk.
Amikor a laikus emberek a „csináltatott öltönyről” beszélnek, akkor nem tesznek különbséget a két öltöny típus között, amely a szakemberek számára ég és föld. Az angolul „made-to-measure” öltönyt az, amit magyarul „fazonigazítottnak” hívunk. Ezek az öltönyök előre megszabott szabásminták szerint készülnek el, de az egyes vevők igényeire tudják alakítani azokat. Attól speciálisak, hogy készítésük során eleve nyitva hagyják a lehetőséget a kisebb átalakításokra. Az ember bemegy a szabójához, aki a szabott mintaöltönyt a testére formálja: itt behúz, ott kienged, egy kicsit átalakítja a vállánál az öltönyt, vagy a hónaljánál, mondjuk, kiengedi a zakót.
Az igazi csináltatott öltöny számkivetett Magyarországon
Az angolul „bespoke”-nak nevezett öltöny az, amelyet kezdettől fogva egyénre szabnak. A szó klasszikus értelmében ezek az igazi csináltatott öltönyök.
Hajnal József (Prestige Úri Szabó), aki „bespoke” öltönyöket készít, tehát maga szabja ki és készíti el vevői öltönyeit, úgy látja, hogy a kézműves munka értéke veszett el.
- A csináltatott öltöny azért drága, mert nem gépek, hanem egy vagy két ember készíti el. Mert egy adott testre készül, s arra törekszünk, hogy kényelmes és szép legyen. Minden egyes varrás, minden egyes szabási megoldás egyszeri, amelyet minden egyes alkalommal újra és újra meg kell csinálnunk. Ezért drágább a konfekciós öltönynél, amelyet gépek készítenek több ezres, tízezres mennyiségben.
Mai korunk a kész dolgokat szereti, amelyekbe nem kell időt, energiát, figyelmet beleölni. A személyre szabott ruhák legalább kétszeri, de sokszor háromszori próbával készülnek el.
Igen, ez három külön időpontot jelent. A többséget ez is idegesíti.
- Akit ez zavar, azt az sem győzi meg, ha azt mondjuk: szívesen elmegyünk bárhová, a munkahelyére, az otthonában, hogy a számára legkényelmesebb körülmények között és időpontban próbálhasson – mondja Bereznai László (Alessandro and Co).
Gyakoriak az olyan érdeklődők, akik az elkészítési időt sokallja. Egy-egy csináltatott öltöny általában egy hónapig készül. A legfeszesebb tempó mellett is kell három hét az elkészítéshez.
- Tavaly december első napjaiban hívott fel valaki, hogy 2014-ben még hány öltönyt tudok neki készíteni. Mintha nem is lenne karácsony, szilveszter, s újév, amely legalább tíz napos leállást jelent. S amikor azt mondtam, legfeljebb egyet, akkor dühös lett, s többet nem is hívott vissza. Túl azon, hogy azt gondolta, nincs más dolgom, mint neki öltönyt varrni, egyszerűen nem bírta elviselni, hogy ez nem egy adj’ uram isten, de azonnal termék – meséli Hajdú József, a Prestige Úri Szabó tulajdonosa.
Mennyibe kerülnek a különböző öltönyök?
A kész öltönyök a mai magyar piacon három kategóriába sorolhatók. A műszálas öltönyök 15-30 ezer forintos világa után következik a konfekciós, 40-120 ezres öltönyök világa, amelyek vagy jók az emberre vagy nem. A kisebb átalakítások rizikósak, vagy jobb lesz tőlük a ruha vagy nem.
A fazonigazított öltönyök világa körülbelül 150 ezer forinttól kezdődik. Ennyiért már egy kicsit a saját formánkra igazíthatjuk az öltönyöket. Ebben az ársávban azonban van egy vetélytársuk: a drágább kész öltönyök, mint a jól ismert Boss, amelyek szerencsés esetben alakíthatók, de van, hogy nem érdemes hozzájuk nyúlni. Igazság szerint azonban a menő márkák öltöny árai könnyen 200 ezer forint fölé kúszhatnak.
200 ezer körül viszont már elérkezünk a csináltatott öltönyök világába, amelyben a több ezres vagy akár tízezres nagyságrendben készülő konfekciós öltönyök vetélkednek a személyre szabott, teljesen az egyéni kívánságok szerint készülő darabokkal.
A csináltatott öltönyök iránti érdektelenség azért vicces, mert a már neves márkáktól származó 150 ezer forint feletti készen megvett öltönyök jelentős része csak némi átszabás után kerül a vevőjére. A drágább konfekciós öltönyök egy részénél ugyanis megkönyörülnek a vásárlókon és lehetővé teszik, hogy profi szabók segítségével alakíthatókká váljanak. A kész öltöny ugyanis sok esetben nem kész – viselése előtt még személyre kell szabni!
A kisebb átalakításokat pedig éppen azok a márkák végzik, amelyek, mint a Prestige Úri Szabó vagy az Alessandro and Co, csináltatott öltönyt is tudnak szabni. Bevételeik jelentős része származik ezekből a megbízásokból. Még a legmenőbb Andrássy úti boltokból is sok megrendelésük érkezik!
200 felett már csináltatni is érdemes
200 ezer körül a konfekciós öltönyök árai összeérnek a személyre szabott öltönyökével, s csak igény és választás kérdése, hogy az ember melyiket választja. Akinek fontos, hogy ruhája egyedi legyen, és aki büszke arra, hogy kézműves, egyedi terméket használ, az csináltasson személyre szabott öltönyt!
Így döntve ugyanúgy „honpártolóvá” válik az ember, mint a 19. század büszke nemesei és polgárai, akik fontosnak tartották, hogy a pénzüket itthon készült termékekre költsék. A kézműves ipar mindig helyi. A kézműves termékek vásárlói mindig a helyi közösséget gyarapítják.
Ez sem utolsó szempont, amikor a konfekció és a csináltatott öltöny között kell dönteni.